Marka

Marka Marka; bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen...

Patent

Patent Buluş, tarım dahil sanayideki herhangi bir teknik problemin çözümüdür. Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma veya satma hakkıdır…


Tasarım

Tasarım Tasarım, bir ürünün tümü, veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim, renk, doku, malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütünü ifade eder.”…

Barkod

Barkod, kodlanabilir bilgilerin, bilgisa...

Zaman Damgası

Zaman Damgası 5070 sayılı Elektroni...

Web-Hosting

Firmanızın ismine ait bir alan adı al...

Güncel Haberler

Küresel kriz, uluslar arası patent başvurularını ciddi oranda etkilerken, Türkiye 371 taleple, gelişmekte olan ...

Kayseri Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı, ilde sanayinin gelişmesinin bir sonucu olarak patent, fay...

Marka kavramının ticari faaliyetler ile olan doğrudan ilişkisi nedeniyle, 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname k...

Patentte en yenilikçi Türkiye

Yazdır PDF

tiger2

Küresel kriz, uluslar arası patent başvurularını ciddi oranda etkilerken, Türkiye 371 taleple, gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla başvuruda bulunan ülkelerden biri oldu.

Yeni buluşların artmasını sağlayan uluslar arası patent başvuruları da küresel ekonomik krizden nasibini aldı. WIPO`nun Uluslararası Patent İşbirliği Anlaşması altında sunulan uluslar arası patent başvuruları, 2009 yılında yüzde 4,5 oranında düşerek 155 bin 900 olarak gerçekleşti. Bu rakam 2008 yılında 164 bindi.

GELİŞMİŞLERDEKİ DÜŞÜŞLER ÇOK ŞAŞIRTTI


Gelişmiş ülkelerdeki düşüş, beklenenden daha yüksek düzeyde oldu. Buna göre, ABD`nin 2009`daki patent başvuruları yüzde 11,4 düştü. Yine de yaklaşık 46 bin başvuru ile ABD, dünyada en çok patent başvurusu yapılan ülke özelliğini korudu. ABD`nin patent başvuruları, tüm uluslararası başvuruların yaklaşık 3`te 1`ini oluşturuyor. Almanya`da yüzde 11,2, İngiltere`de yüzde 3 düşüş görüldü. Yine de Almanya, en fazla başvuru gelen üçüncü ülke oldu.

DOĞU ASYA ÖNCÜ OLMA YOLUNDA


Ekonomik krize rağmen Doğu Asya ülkelerinin patent başvuruları ise olumlu yönde gelişme gösterdi. Dünyada ABD`den sonra en fazla patent başvurusu yapılan ikinci ülke olan Japonya`da geçen yıl yüzde 3,6 büyüme gözlendi ve 2009`daki patent başvuru sayısı 29 bin 827`ye çıktı. Patent başvurularında dördüncü sırada yer alan Güney Kore`den yüzde 2,1 artışla, 8 bin 66 talep geldi. Patentte 5. ülke olan Çin`den de 7 bin 946 başvuru yapıldı.

BİLGİSAYAR DEHALARI DURDU


2009 yılında en fazla patent başvurusu düşüşü, yüzde 10,6 ile bilgisayar teknolojisi, yüzde 8 ile tıbbi ürünler, yüzde 5,9 ile tıbbi teknolojisi alanlarında yaşandı. Bu üç alan dünyada en fazla patent başvurusunun geldiği ilk 3 alan olma özelliğini sürdürdü.

2009`da başvuru sayımız 371...


Türkiye patent başvurusu yapan 112 ila 142 civarındaki gelişmekte olan ülke arasında en fazla başvuru yapan ülkelerden biri olarak gösterildi. Buna göre, 2009`da Hindistan`dan 761, Singapur`dan 594, Brezilya`dan 480, Güney Afrika`dan 389, Türkiye`den 371 ve Malezya`dan 218 patent başvurusu geldi. Türkiye, 2008 yılında 393, 2007`de 359, 2006`da 269, 2005`te de 174 uluslar arası patent başvurusunda bulunmuştu. Şirketler düzeyinde bakıldığında ise, patent başvurularında İlk sırayı 1,891 yenilikle Japon şirketi Panasonic aldı. Panasonic`i, Çin firması Huawei Technologies 1,847, Alman firması Robert Bosh GMBH de 1,586 başvuruyla takip etti. Bu şirketleri, Hollanda firması Koninklijki Philips Electronics, ABD firması Qualcomn Incorporated izledi. Ayrıca, ilk 10 firmadan 4`ü Japon menşeli oldu.

WASHINGTON(A.A)

 

 

Bizden Haberler

Uluslar arası Patent Birliği’nin Marka&Patent Vekilliği Sınavı hazı...

Tescil ettirdiğiniz tasarımlarınızı piyasada takip edebiliyorsunuz. Peki y...

Kim değerlerine sahip çıkmak istemez ki. İster şahsi, ister tüzel, ister ...